☎️ زمان پاسخگویی تلفنی: شنبه تا چهارشنبه - ۹ صبح تا ۷ عصر.

نحوه ماساژ بینی بعد از عمل + فواید آن

ماساژ بینی بعد از عمل
فهرست مطالب

یکی از توصیه‌هایی که بسیاری از پزشکان به مراجعان خود دارند، این است که بعد از عمل جراحی بینی نسبت به ماساژ دادن بینی اقدام کنند. نحوه ماساژ بینی بعد از جراحی نکاتی دارد که عدم رعایت آن‌ها نه‌تنها باعث بهبود پیدا نکردن بینی می‌شود، بلکه می‌تواند خطراتی را نیز در پی داشته باشد. در این مطلب ضمن بررسی طریقه ماساژ بینی بعد از عمل، به فواید و مضرات احتمالی این کار نیز خواهیم پرداخت. اگر شما نیز قصد دارید تا نتایج عمل بینی خود را تثبیت کرده یا این‌که قصد انجام عمل را دارید و می‌خواهید از وظایف بعد از جراحی اطلاع پیدا کنید، به‌هیچ‌عنوان ادامه این مطلب را از دست ندهید.

ماساژ بینی بعد از عمل برای چیست؟

ماساژ بینی بعد از عمل برای کاهش ورم انجام می‌شود. علاوه‌براین، ماساژ دادن می‌تواند بافتی که دچار اسکار شده است را نیز بهبود ببخشد؛ بدین‌صورت که خون بیشتری در لایه‌های پوست جریان پیدا کرده و این جریان روند بهبود را تسریع می‌کند. همچنین گاهی اوقات عمل اولیه ممکن است به‌صورت ۱۰۰ درصد موفقیت آمیز نبوده و نیاز باشد تا مدتی بعد، یک عمل مجدد انجام شود. ماساژ بینی باعث می‌شود که انعطاف‌پذیری پوست بعد از عمل حفظ شده و عمل ثانویه موفقیت‌آمیزتر باشد.

یکی از سوالاتی که شاید برای شما نیز پیش آمده باشد، این است که آیا ماساژ بینی بعد از عمل درد دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که ماساژ بینی درد نداشته و درصورتی که ماساژ دادن باعث درد گرفتن بینی شود، باید حتما با پزشک خود تماس برقرار کنید.

روش ماساژ بینی بعد از جراحی

روش ماساژ بینی بعد از جراحی

رعایت نحوه صحیح ماساژ بینی پس از عمل اهمیت بالایی دارد. انواع ماساژ بعد از جراحی بينی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که بسته به میزان گوشتی یا استخوانی بودن، باید ترکیبی از آن‌ها را انجام داد. بهتر است تا برای انتخاب نوع ماساژ، حتما با پزشک مشورت کرده و بهترین برنامه ممکن پیش گرفته شود. در ادامه این بخش، به آموزش ماساژ بینی بعد از جراحی بینی به روش‌های مختلف خواهیم پرداخت.

ماساژ قسمت استخوانی

برای انجام ماساژ قسمت استخوانی (بخشی که به فک بالایی متصل شده و از بالا نیز به پیشانی می‌رسد)، باید دو انگشت را در دو طرف آن قرار داد و به آرامی به سمت گونه‌ها ماساژ داد. این کار باعث می‌شود تا تورم بینی بهبود پیدا کرده و دوره نقاهت کاهش پیدا کند.

یکی از نکاتی که در ماساژ بینی بعد از عمل باید به آن توجه داشت، این است که اگر هدف ماساژ، کاهش تورم یک سمت بدون تأثیر گرفتن سمت دیگر باشد، نباید قسمت‌های نوک بینی یا پشت آن را لمس کرد. باید یک طرف بخش استخوانی را ثابت و بدون فشار نگه داشت و سپس با انگشت، طرف دیگر را ماساژ داد.

ماساژ پشت بینی

پشت بینی درواقع به بخشی گفته می‌شود که یک سمت آن به پیشانی متصل بوده و در امتدادش به نوک بینی می‌رسد. برای ماساژ این بخش باید از پایین به بالا انگشت را روی آن کشید. لازم به ذکر است که بخش‌هایی که برآمدگی بیشتری دارند، باید بیشتر ماساژ داده شوند.

ماساژ نوک بینی

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد، این است که ماساژ دادن بینی های گوشتی و استخوانی چه تفاوتی دارند؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که نحوه ماساژ بینی گوشتی بعد از عمل، بدین‌صورت است که ماساژ نوک بینی بیشتر از سایر روش‌های ماساژ انجام می‌شود. ماساژ نوک بینی بعد از عمل بدین‌نحو است که قسمت پایینی غضروف با دو انگشت نگه داشته شده و سپس به سمت بیرون ماساژ داده می‌شود.

لازم به ذکر است که به غیر از یادگیری نحوه صحیح ماساژ، باید موارد دیگری ازجمله نحوه صحیح درست خوابیدن بعد از عمل بینی نیز پیش گرفته شوند تا نتایج عمل به‌خوبی خود را نشان دهند. عدم رعایت این نکات سبب می‌شوند که نتایج عمل تحت تأثیر قرار بگیرند.

ماساژ نوک بینی

فواید ماساژ بینی پس از عمل

درصورتی که ماساژ به درستی انجام شود، تاثیر ماساژ بینی بعد عمل جراحی مشهود خواهد بود. این عمل به‌خوبی از ورم بیش از حد جلوگیری کرده و دوران نقاهت را کاهش می‌دهد. تعدادی از فواید ماساژ بینی بعد از عمل عبارت‌اند از:

 • مقابله بهتر با درد بعد از عمل
 • کاهش دوران بهبودی
 • افزایش میزان خون ورودی به بافت‌ها و ترمیم بهتر جراحات
 • کاهش استرس پس از جراحی
 • فرم‌گیری بهتر بینی
 • جلوگیری از پیدا کردن انحراف

تمامی انواع جراحی زیبایی صورت دارای روش‌های مختلفی برای بهبود پیدا کردن و تثبیت نتایج‌شان هستند. با استفاده از این روش‌ها می‌توان از عوارض احتمالی جلوگیری کرد و درصد موفقیت جراحی را بالاتر برد. پیشنهاد می‌کنیم که اگر شما نیز قصد انجام عمل بینی را دارید، حتما از پزشک خود در مورد ماساژ بینی بعد از عمل سوال کنید تا بهترین و سازگارترین روش با مدل بینی شما توسط ایشان مشخص شود.

نکات ضروری ماساژ بینی بعد عمل

برای این‌که ماساژ بهتر انجام شود، باید همواره به چند نکته توجه داشت. این نکات عبارت‌اند از:

 • عدم وارد کردن فشار بیش از حد به بینی
 • مشورت با پزشک قبل از شروع ماساژها
 • ماساژ دادن بینی طبق برنامه‌ای که پزشک تعیین کرده است.
 • اطلاع به پزشک در صورت بروز درد یا سوزش
 • عدم شروع کردن ماساژ زودتر از موعد (زمان ماساژ بینی بعد از عمل، ۲ هفته بعد از جراحی است.

در کنار رعایت این موارد، برای اینکه یک عمل بینی موفقیت‌آمیز باشد، باید توسط یک پزشک حرفه‌ای انجام شود. اگر شما نیز به دنبال بهترین دکتر جراحی پلاستیک در تهران هستید، دکتر مهدی احمدی یکی از مجرب‌ترین جراحان است. دکتر احمدی با بهره‌گیری از جدیدترین متدهای جراحی زیبایی، توانسته‌اند تا کارنامه‌ای درخشان را برای خود ایجاد کرده و نتایجی رضایت‌بخش را به مراجعان هدیه دهند.

نکات ضروری ماساژ بینی بعد عمل

خطرات ماساژ بینی بعد از عمل

به‌طورکلی خطراتی که برای ماساژ بینی عنوان می‌شوند، خطراتی هستند که بروز آن‌ها به درست یا نادرست انجام شدن ماساژ بستگی دارد. درصورتی که ماساژ به روشی صحیح انجام شده و فشار بیش از حد به بینی وارد نشود، مشکلاتی مانند بروز ورم مجدد نیز ایجاد نمی‌شوند. همچنین درصورتی که فشار به نواحی درستی از بینی وارد شود، احتمال ایجاد مسائلی مانند تغییر فرم بینی نیز وجود ندارد. باتوجه به این موضوع، بهتر است تا همواره قبل از شروع انجام ماساژ بینی بعد از عمل، حتما با پزشک خود مشورت کرده و بهترین برنامه ماساژ را از وی دریافت کنید.

آیا ماساژ بینی بعد از عمل لازم است؟

اهمیت ماساژ بینی بعد از جراحی به‌هیچ‌عنوان قابل چشم‌پوشی نیست. ماساژ دادن می‌تواند دوره نقاهت را به دوره‌ای کوتاه‌تر و همچنین بی‌دردسرتر تبدیل کند. همچنین می‌تواند از ایراداتی مانند انحراف بینی نیز جلوگیری کند؛ اما با این حال، ماساژ بعد از جراحی بينی برای همه مراجعه‌کنندگان توصیه نمی‌شود. این‌که یک فرد بتواند بعد از عمل نسبت به انجام ماساژ اقدام کند یا خیر، کاملا به تشخیص پزشک بستگی دارد.

ماساژ بینی بعد از عمل تا کی ادامه دارد؟

ماساژ بعد از عمل جراحی بينی می‌تواند تا سه ماه ادامه پیدا کند. زمان ماساژ از دو هفته بعد از جراحی شروع می‌شود که اغلب پزشکان توصیه می‌کنند تا فقط ۱ بار در روز بینی ماساژ داده شود. بعد از گذشت ۲ ماه، می‌توان دفعات و مدت‌زمان ماساژ را افزایش داد. دفعات می‌توانند ۲ الی ۳ بار در روز و مدت‌زمان ماساژ می‌تواند تا ۲ دقیقه نیز برسد. توجه داشته باشید که زیاده‌روی در ماساژ دادن بینی، می‌تواند نتایج معکوسی در پی داشته و باعث ورم مجدد آن شود.

علت ماساژ بینی بعد از عمل

آیا ماساژ بینی بعد از عمل باعث کوچک شدن بینی می شود؟

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از مراجعان ایجاد می‌شود، این است که آیا ماساژ بینی بعد از عمل باعث کوچک شدن بینی می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ماساژ دادن هیچگونه تأثیری روی سایز بینی نخواهد گذاشت؛ چراکه سایز توسط استخوان و غضروف‌های بینی تعیین می‌شوند و فقط با جراحی قابل تغییر هستند. تنها تغییری که ماساژ بعد از عمل روی فرم بینی اعمال می‌کند، کاهش ورم‌ها است.

جمع‌بندی؛ ماساژ بینی انجام دهیم یا خیر؟

در این مطلب سعی کردیم تا نکاتی را پیرامون ماساژ بینی بعد از عمل و فواید آن بیان کنیم. همان‌طور که گفته شد، ماساژ بینی پس از جراحی فواید زیادی دارد اما در عین حال، می‌تواند برای بعضی از افراد مضر واقع شود. این‌که بینی چه مقدار باید ماساژ ببیند یا این‌که اصلا ماساژ دادن برای آن مناسب است یا خیر، کاملا به تشخیص پزشک بستگی دارد.

اگر شما نیز قصد انجام عمل بینی توسط دکتر مهدی احمدی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که در اولین فرصت ممکن با مطب ایشان تماس گرفته و نوبت مشاوره خود را رزرو کنید. دکتر مهدی احمدی به‌عنوان یکی از بهترین جراحان زیبایی کشور، این توانایی را دارد تا بهترین نتایج را برای شما رقم بزند. با شرکت در جلسه مشاوره، از جزئیات روند جراحی، هزینه‌ها، مناسب یا نامناسب بودن عمل برای شما و… آگاهی پیدا کرده و می‌توانید تصمیمات بهتری را اتخاذ کنید.

آیا محتوای این صفحه مفید بود؟
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکتر مهدی احمدی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و عضو انجمن بین‌المللی جراحان پلاستیک. انجام انواع جراحی ناحیه صورت و بدن مانند لیفت ناحیه صورت، لیفت شقیقه، لیقت پیشانی، لیفت اندوسکوپیک، رینوپلاستی، جراحی فک و ...