☎️ زمان پاسخگویی تلفنی: شنبه تا چهارشنبه - ۹ صبح تا ۷ عصر.

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک | کدام بهتر است؟

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک
فهرست مطالب

دو تا از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی بدن که امروزه متقاضیان فراوانی نیز دارند، ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک هستند. هرکدام از این جراحی‌ها برای لاغر کردن انجام می‌شوند و سوالی که ممکن است برای هریک از متقاضیان ایجاد شود، این است که ابدومینوپلاستی بهتر است یا لیپوماتیک؟ تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چه چیزی بوده و کدام‌یک از آن‌ها تاثیرگذاری بهتری دارند؟ در ادامه ضمن بررسی تفاوت‌های این دو جراحی، نکات دیگری را نیز پیرامون آن‌ها مورد بررسی قرار خواهیم داد که قطعا مفید خواهند بود. پیشنهاد می‌کنیم اگر شما نیز قصد انجام هریک از عمل‌های ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک را دارید، به‌هیچ‌عنوان ادامه این مطلب را از دست ندهید.

لیپوماتیک چه فرقی با ابدومینوپلاستی دارد؟

فرق لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی را نمی‌توان در یک پاراگراف کوتاه خلاصه کرد؛ بلکه فاکتورهای متعددی هستند که در این باره باید مورد بررسی قرار بگیرند. این فاکتورها عبارت‌اند از:

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک در محل جراحی

در عمل ابدومینوپلاستی تمرکز روی ناحیه شکم است. این جراحی تمامی لایه‌های پوست را هدف قرار داده و در مواردی که نیاز است، پوست‌های اضافی را نیز حذف می‌کند تا شکم صاف‌ و خوش‌فرم‌تر شود. نکته‌ای که درمورد ابدومینوپلاستی باید به آن توجه داشت، این است که به دنبال بازسازی ساختار شکم است و در هیچ ناحیه دیگری این عمل انجام نمی‌شود. درواقع نامگذاری آن به زبان لاتین نیز هم‌ریشه با واژه شکم است.

در عمل لیپوماتیک که با نام پیکرتراشی نیز شناخته می‌شود، با استفاده از ایجاد ارتعاش‌هایی به‌خصوص، ساختار چربی شکسته شده و سپس با عملیات ساکشن از بدن خارج می‌شود. تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک در محل جراحی، بدین صورت است که ابدومینوپلاستی محدود به شکم بوده اما لیپوماتیک به‌صورت موضعی عمل کرده و می‌تواند چربی‌های نواحی متنوعی را از بدن خارج کند. بنابراین، بسته به این‌که قصد لاغر کردن کدام‌یک از نواحی بدن خود را داشته باشید، نوع جراحی که باید به سراغ آن بروید متفاوت خواهد بود.

فرق لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی

تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در نحوه انجام

همان‌طور که گفته شد، روش انجام جراحی‌های ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک متفاوت است. تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک در نحوه انجام بدین صورت است که در ابدومینوپلاستی پوست نیز کشیده شده و قسمت‌هایی از آن بریده می‌شوند تا شکم کاملا صاف باشد؛ اما در لیپوماتیک، بعد از ایجاد ارتعاش، چربی‌های زیر پوست توسط دستگاه ساکشن خارج می‌شوند. درواقع لیپوماتیک تاثیری روی پوست نگذاشته و فقط چربی‌های زیر آن را تخلیه می‌کند درصورتی که ابدومینوپلاستی، با کشیدن پوست باعث جوان‌تر شدن ظاهر آن نیز می‌شود.

تفاوت زمان بهبودی در ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

اگر به مقایسه دوره نقاهت عمل پیکرتراشی و ابدومینوپلاستی با یکدیگر بپردازیم، متوجه تفاوت فاحش در دوره بهبودی آن‌ها خواهیم شد.

باتوجه به تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک در نحوه انجام، ابدومینوپلاستی عملی سنگین محسوب می‌شود و طبیعتا دوره نقاهت طولانی‌تری نیز خواهد داشت. ابدومینوپلاستی به ۸ هفته برای بهبودی نیاز دارد درصورتی که دوره نقاهت پیکرتراشی در ۲ الی ۳ هفته به پایان می‌رسد.

تفاوت اسکار و جای زخم در ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

باتوجه به این‌که در ابدومینوپلاستی پوست کشیده و بریده می‌شود، طبیعی است که جای زخم بزرگی نیز داشته باشد. در نقطه مقابل، عمل لیپوماتیک به‌این‌خاطر که کاری به پوست ندارد و فقط از طریق ساکشن چربی‌های لایه‌های زیرین را خارج می‌کند، جای زخم بسیار کوچکتری نیز داشته و سریعا آثار آن برطرف می‌شوند. اگر شما نیز قصد انجام جراحی زیبایی بدن را دارید و می‌خواهید اثری از زخم روی پوست‌تان به‌جا نماند، عمل لیپوماتیک گزینه بهتری است.

تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در عوارض

از نظر عوارض معمولا هر دو عمل می‌توانند خطرناک باشند اما احتمال بروز این عوارض درصورتی که جراحی توسط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شده باشد، بسیار کم است. هر دو عمل ممکن است با عوارضی ازجمله عفونت، عدم تقارن، خونریزی، کبودی و… همراه باشند. البته جای زخم بزرگ را نیز می‌توان از عوارض جراحی ابدومینوپلاستی به‌حساب آورد.

برای لاغری ابدومینوپلاستی بهتر است یا لیپوماتیک؟

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک از لحاظ کاندیدای مناسب

این‌که یک فرد بتواند هریک از این عمل‌های جراحی را انجام دهد یا خیر، به نظر تخصصی پزشک بستگی دارد. بررسی شرایط سلامت بیمار امری پیچیده بوده و به آزمایش‌های تخصصی نیاز دارد؛ اما به‌طورکلی، می‌توان گفت که افراد زیر برای انجام این عمل‌ها می‌توانند اقدام کنند:

  • افرادی که دارای حجم زیادی از چربی هستند و آب کردن این چربی‌ها با ورزش ممکن نیست.
  • افرادی که سیگار و الکل مصرف نمی‌کنند.
  • افرادی که می‌توانند یک سبک زندگی سالم را پیش گرفته و از برگشتن به وزن سابق خود جلوگیری کنند.
  • افرادی که با بیماری‌های قلبی درگیر نیستند و مشکلی با داروهای بیهوشی نیز ندارند.
  • افرادی که می‌توانند به تمامی توصیه‌های پزشک بعد از جراحی عمل کنند.

اگر شما نیز دارای این شرایط هستید، صرف نظر از تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک، می‌توانید برای انجام هریک از این عمل‌ها اقدام کنید.

تفاوت پیکرتراشی و ابدومینوپلاستی در هزینه جراحی

اگر بخواهیم به بررسی تفاوت ابدومینوپلاستی و پیکر تراشی در هزینه جراحی بپردازیم، باید عوامل زیادی را مورد بررسی قرار دهیم. درواقع هزینه نهایی هر جراحی می‌تواند از فاکتورهای متعددی تاثیر بگیرد و به‌همین‌خاطر، گاهی اوقات ابدومینوپلاستی و گاهی اوقات پیکرتراشی عمل گران‌تری خواهد بود. مهم‌ترین فاکتورهایی که روی هزینه نهایی یک جراحی تاثیر دارند عبارت‌اند از:

  • هزینه‌های مرتبط با بیهوشی
  • هزینه مرکز جراحی
  • هزینه دستمزد جراح
  • هزینه داروهای مورد نیاز
  • هزینه آزمایش‌های قبل و بعد از جراحی

اگر می‌خواهید تخمین دقیق‌تری داشته باشید، بهتر است تا با مطب دکتر احمدی تماس گرفته و از مشاوره تخصصی بهره‌مند شوید.

مهم ترین تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در چیست؟

تاکنون به موارد زیادی درمورد تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک اشاره کرده‌ایم؛ اما اگر بخواهیم یکی از این موارد را به‌عنوان مهم‌ترین مورد معرفی کنیم، قطعا شیوه انجام جراحی و ناحیه انجام آن‌ را معرفی خواهیم کرد.

همان‌طور که گفته شد، فرق لیپو با ابدو در نوع جراحی بدین‌صورت است که ابدو روی صاف کردن پوست شکم تمرکز داشته و لیپو، به تخلیه چربی می‌پردازد. همچنین ناحیه انجام ابدو به شکم محدود می‌شود اما لیپو، ناحیه گسترده‌تری را پوشش می‌دهد.

مهم ترین تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی

برای لاغری ابدومینوپلاستی بهتر است یا لیپوماتیک؟

پاسخ به این سوال درواقع به این بستگی دارد که قصد لاغر کردن کدام‌یک از بخش‌های بدن را داشته باشید. عمل ابدومینوپلاستی برای لاغر کردن شکم بسیار مناسب است اما برای از بین بردن چربی‌های موضعی، باید برای انجام عمل لیپوماتیک اقدام کرد.

مراقبت های بعد از پیکرتراشی و ابدومینوپلاستی

باتوجه به گسترده بودن تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک، طبیعی است که مراقبت‌های آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت باشند. معمولا مراقبت‌های ابدومینوپلاستی حساس‌تر هستند چراکه این جراحی حالت تهاجمی بیشتری دارد. اما در نقطه مقابل، مراقبت‌های بعد از پیکرتراشی آسان‌تر هستند چراکه عمل سبکی محسوب می‌شود.

جمع‌بندی؛ کدام روش برای من مناسب است؟

با استفاده از مطالبی که درمورد تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک گفته شد، می‌توان این موضوع را بیان کرد که عمل ابدومینوپلاستی برای افرادی با شکم بزرگ که توان تحمل عملی سنگین را دارند مناسب بوده و عمل پیکرتراشی برای فردی است که می‌خواهد چربی‌های موضعی بدنش را از بین ببرد و تمایلی به انجام عمل‌های سنگین ندارد. البته این‌که کدام‌یک از عمل‌ها بهتر باشد، بیشتر به نظر پزشک بستگی دارد؛ به‌همین‌خاطر، بهتر است تا از مشاوره‌های پزشکی توانمند و متخصص بهره‌مند شد.

اگر شما نیز قصد انجام عمل ابدومینوپلاستی با بهترین شیوه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که با مطب دکتر مهدی احمدی تماس گرفته و نوبت مشاوره خود را رزرو کنید. دکتر احمدی شرایط شما را به دقت مورد بررسی قرار داده و درنهایت، بهترین روش برای رسیدن به بدنی خوش‌فرم را به شما پیشنهاد می‌کند. همچنین در جلسه مشاوره که قبل از انجام جراحی برگزار می‌شود، تمامی نکاتی که برای مراقبت‌های بعد از جراحی باید از آن‌ها آگاه باشید ارائه خواهند شد.

آیا محتوای این صفحه مفید بود؟
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکتر مهدی احمدی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و عضو انجمن بین‌المللی جراحان پلاستیک. انجام انواع جراحی ناحیه صورت و بدن مانند لیفت ناحیه صورت، لیفت شقیقه، لیقت پیشانی، لیفت اندوسکوپیک، رینوپلاستی، جراحی فک و ...